30. a poslední Třešničkový ples

Letošní ples, respektive hudební večer, byl provázen mnoha těžkostmi. Nejdříve rozhodutím Výkonného výboru okresu ples nekonat kvůli ukrajinské krizi, přes nabídku konat ples pod hlavičkou města Klenčí pod Čerchovem, až po onemocnění členů hudby a odsunutí termínu konání z 26. 3. na 2. 4. 2022. Podobné zvraty snad dosud žádný organizátor řešit nemusel. Nakonec se vše podařílo a hudební zábava byla připravena. Co nebylo připraveno, byli členové KSČM, jichž v sále bylo opravu pomálu. Nebýt tak hudbou bavících se lidí a příznivců kapely Éter, museli by organizátořit tuto akci ukončit ještě před jejím začátkem.

Jako hlavní orgnizátor jsem si v průběhu příprav vyslechl připomínky o nevhodnosti konání zábavy v době ukrajinské války. Rozumím tomuto vzkazu, ale dovoluji si upozornit na vyprodaný sál Městského plesu ve Kdyni v ten samý termín, Pyžamový bál v Draženově a další hudební produkce a zábavy konané po celém okrese. Hlavní důvod tedy hledejme jinde – a to ve zkomírající značce, kterou KSČM dnes představuje, obavám lidí se s touto značkou kdekoli ukázat.

Reakce lidí na propagaci společenské akce
Tombola
Půlnoční tombola

Pravda je, že poučení je jasné a 30 je poslední číslice, kterou tradiční společenská akce v historii jednou ponese. Otázkou je, jak a zda-li konat další akce, jakými je 1. Máj a pokládání kytic u obětí 2. sv. války od 5. – 8. 5., mezi kterými jsou i hroby vojáků Rudé armády, byť mnozí z nich byli s ohledemna to, která armáda území Čech osvobozovala, pochopitelně ukrajinského původu.

Vzhledem k tomu, že ukrajinská krize není dosud zažehnána, je otázkou zda konat Jarní kuželkový turnaj 30. 4. na Dílích, který je vlastně rovněž zábavou, i když občerstvení na něm vždy obstarává rodilá Ukrajinka.

Osobně žádnou akci už samostatně organizovat nechci, protože není nic horšího, než po poctivé práci dostat za vyučenou od rádoby přátel. Nikdo nemá jistotu, že se stejný nezájem a neochota našich lidí nezopakuje znovu.

Ale dost filosofování a pojdme k průběhu akce samotné. Musím říci, že hudba byla perfektní a hrála písničky na přání a to jakéhokoli žánru. Vystupování konferencierky bylo profesionální, obě tomboly s hodnotnými cenami od nádherných perníčků Libušky Popelkové až po mikrovlnku, kterou si odnesl František Špak. Organizátoři se rozhodli část cen věnovat dětskému domu ve Staňkově. Z tohoto pohledu se akci samotné nedá nic vytknout. Myslím si, že všichni účastníci nakonec odjeli spokojeni. Snad se jednou najde někdo, kdo tuto tradici obnoví a na minulé pořádané bály naváže. Bohužel si na to ale budeme muset přece jen chviličku počkat.

Ing. Petr Žáček, předseda OV KSČM Domažlice