Pietní akty 2020

Pietní akt

…dvě krátká, zdánlivě obyčejná slova. A co vše se za nimi může skrývat, co vše mohou pro každého z nás znamenat. Kolik citu, přátelství, lásky, vděčnosti představují. Každý z pietních aktů se vztahuje k nějakému určitému místu, tu více tu méně významnému a známému. Většinou tato památná místa navštěvujeme při nějaké významné příležitostí či jubileu. Jindy se zastavíme náhodně a máme třeba důvod k zamyšlení – kdo, kdy proč a jak vzniklo toto pietní místo.

Toto téma je v letošním roce obzvláště zajímavé. Po 75 letech od konce druhé světové války se při letmém pohledu do médií nestačím divit. Dosud jsem měl za to, že druhou světovou válku rozpoutalo Německo a ukončili ji Spojenci v čele se Sovětským svazem. Najednou nám valí do hlavy informace prakticky opačné. A tak se ptám: „Kdo za tím stojí?“ Ptám se nejen vás, ale ptal jsem se i těch mrtvých, jejichž hroby jsem v prvních májových dnech roku, který je už pětasedmdesátý od konce té hrůzné války, osobně s několika stejně smýšlejícími lidmi navštívil.

Ano, máme jiné starosti. Je zde celosvětová koronavirová pandemie. Ale přesto se na našem okrese našlo několik jedinců, kteří se vydali na okružní cestu alespoň po několika pietních místech, které nám (a snad i našim potomkům) připomínají hrůzy a utrpení druhé světové války. Pevně věříme, že i vy jste ve svých myslích navštvili hroby a další pietní místa spojená s koncem války. Vždyt jich i u nás na okrese je tolik.

ZO KSČM Horšovský Týn uspořádala svoji okružní jízdu 7. května. Mezhozely, Puclice, Srby, Horšovský Týn – to jsou místa, která možná početně malá, ale duchem silná skupina, navštívila. Jízdy se zúčastnili: Lubomír Porvich, Libuše Popelková, Ivan Popovič, Marie Hánová, Dušan Fekiač, Dagmar Straková, p. Lysá. Ze Semněvic a Mezholez se přidali Jana Turková, Zdeňka Šamšová, Miloš Šnajd, Jiří Karban, Jana Karbanová a starosta Mezholez pan Jaroslav Miler.

Zástupci OV KSČM Domažlice – Petr Žáček, Vlastimil Sladký, Božena Forstová, Josef Bartoníček – vzpomenuli obětí druhé světové války v sobotu 9. května. Navštívili hřbitov v Domažlicích, hřbitov v Klenčí pod Čerchovem, památníky na Výhledech, Postřekov, Otov, Bělou nad Radbuzou. Úpravou náhrobků/památníků, položením kytice a tichou vzpomínkou poděkovali těm, kteří položili své životy za to, aby se ty naše mohly rozvíjet v míru.

Na našich webových stránkách – https://www.kscmdoma.eu/fotogalerie/ – se můžete podívat, jak to při omezených pietních aktech v roce 2020 vypadalo.

Skloňme hlavu, zamysleme se a alespoň v duchu poděkujme těm, kterým vděčíme za náš život v míru.

Josef Bartoníček, tisková komise OV KSČM Domažlice